Ošetření zubního kazu

K poškození zubů dochází nejčastěji z důvodu zubního kazu. Zubní kaz vzniká především při nedostatku správně prováděné ústní hygieny a následné tvorby zubního plaku na povrchu zubů. Plak obsahuje velké množství bakterií, které sklovinu narušují a zeslabují její tvrdost. Tato fáze se nazývá demineralizace, která se projevuje bílou skvrnou na zubu. V tomto okamžiku je možné kaz zastavit bez vrtačky a to důkladnou hygienou a fluoridovými přípravky.

Pokud není kaz včas odhalen pravidelnou preventivní prohlídkou, začne se rozšiřovat. Nejdříve do vrstev skloviny, pak do dentinu, a dále až do nejhlubších vrstev, kde může dojít ke komplikacím, kterými jsou zánět zubní dřeně. Není-li tedy kaz zavčas odstraněn, proniká do dřeňové dutiny k zubní dřeni, laicky řečeno k „nervu“ a způsobí odumření zubní dřeně, a tím pádem i celého zubu.

Ke včasnému odhalení zubního kazu lze využít několika možností. Mezi základní patří preventivní zubní prohlídka, kdy lékař pohledem a vyšetřením zubní sondou zjistí případné změny ve vzhledu zubu. Další a velice přesnou možností je zubní RTG. Bohužel sami, svými pocity (bolest), počínající kaz nedokážeme odhalit, protože právě v těchto stádiích vůbec nebolí. V této fázi je právě nejvyšší čas kaz vyléčit, aby nezpůsobil velké ztráty zubní tkáně. Bolestivost se projevuje až tehdy, když je kaz rozšířený v blízkosti zubní dřeně. Zasažený zub je citlivý na tepelné podněty, různé typy jídla, často na sladké pokrmy a my cítíme nepříjemné vjemy, jakým může být i zápach z úst. Zubní kaz léčí zubní lékař pomocí zubní vrtačky. Nejprve odstraní veškerý kazivý dentin a upraví vzniklou kavitu (prostor, kde chybí zubní tkáň) do takového tvaru, aby následně zhotovená výplň (plomba) dobře držela, ochránila zub a zajistila co nejdokonalejší vzhled.